در جلسه دوم از دوره آموزش گوگل تگ منیجر، به راه اندازی و نصب گوگل تگ منیجر می‌پردازیم. توی جلسه قبلی گفتیم تگ منیجر چیست و چه کاربردی داره. در انتهای این مقاله قادر خواهید بود Google Tag Manager را به صورت اصولی روی سایت خودتون، نصب و راه‌اندازی کنید.

 

لطفا با تماشای این ویدئو در youtube و subscribe کردن کانال، سرچ بتل را در مسیر تولید محتوای باکیفیت و رایگان حمایت کنید.

قدم اول: باز کردن و ایجاد اکانت تگ منیجر

برای ساخت اکانت gtm ابتدا به آدرس tagmanager.google.com می‌ریم. قبل از هرچیز باید بگم دسترسی کاربرای ایرانی از سمت گوگل بسته شده و باید حتما از VPN استفاده کنی. برای ایجاد اکانت گوگل تگ منیجر نیاز به اکانت gmail داریم. پس اگر جیمیل نداری، قبل از ادامه دادن مراحل باید یک اکانت gmail برای خودت بسازی.

ایمیل گوگل خودت رو وارد کن و روی گزینه Next بزن. پسورد جیمیل رو وارد کن و وارد اکانت شو.

بعد از این مرحله به صورت اتوماتیک به صفحه اکانت‌های گوگل تگ منیجر وارد خواهی شد.

در این صفحه روی دکمه Create Account (ساخت اکانت) کلیک میکنیم.

در بخش Account Setup و قسمت َAccount Name یک نام دلخواه برای اکانت تگ منیجر خودت انتخاب کن. مثلا من برای سایت خودم نام اکانت رو searchbattle قرار می‌دم.

کشور رو می‌تونیم روی همون United States قرار بدیم. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه از تحریم‌های احتمالی گوگل در امان باشی، کشور رو برابر با کشوری که از طریق وی‌پی‌ان به اون وصل بشی قرار بدی. اما بهترین و امن‌ترین انتخاب اینه که کشور رو برای همه اکانت‌های ابزارهای گوگلت ثابت انتخاب کنی. من از اون‌جایی که ممکنه در آینده، گوگل ادز روی سایت خودم اجرا کنم، و بیشتر اکانت‌های Google Ads که در ایران استفاده می‌شه، مربوط به کشور ترکیه یا امارات هست، ترکیه رو به عنوان کشور خودم انتخاب می‌کنم. علاوه بر این، حسن دیگه این انتخاب، نزدیک بودن Time Zone کشور ترکیه به ماست. بنابراین گزارش‌های آنالیتیکس رو هم خیلی دقیق‌تر و هماهنگ‌تر با سایر اکانت‌های گوگل (مثل گوگل ادز) دریافت خواهیم کرد.

در بخش Container Setup و در قسمت Container Name هم یک نام دلخواه برای Container سایت خودت انتخاب کن. فرقی نمی‌کنه چه اسمی باشه.  مثلا من برای سایت خودم searchbattle.ir رو انتخاب می‌کنم.

در قسمت Target platform ما قراره اکانتی داشته باشیم که سایت خودمون رو باهاش Track (دنبال) کنیم پس گزینه Web را انتخاب میکنیم و در آخر روی گزینه Create کلیک می‌کنیم.

بعد از کلیک روی دکمه ایجاد در مرحله قبل، صفحه‌ی Google Tag Manager Terms of Service Agreement برای ما باز خواهد شد.

تیک مربوط به قسمت پایین صفحه یعنی I also accept the Data Processing Terms as required by GDPR را میزنیم و روی دکمه Yes کلیک میکنیم.

اکانت ما ساخته شد. باید وارد مرحله بعد بشیم.

قدم دوم: جایگذاری و نصب کدهای مربوط در سایت

با زدن روی گزینه Yes صفحه جدیدی برای ما باز میشه به این شکل:

باید این 2 تا قطعه کد رو در ابتدای تگ‌های Head و Body تمام صفحات سایت جایگذاری کنی. اگه سایتت وردپرسیه کار خیلی ساده‌ای در پیش داری که در ادامه با هم قدم به قدم پیش می‌ریم و این دو قطعه کد رو در جای خودشون قرار می‌دیم. ولی اگه از CMS دیگه و یا سایت با کدنویسی اختصاصی استفاده می‌کنی، باید خودت و یا بخش فنی سایت، این 2 تا کد رو به ترتیب بلافاصله از تگ Head و دومی رو بلافاصله بعد از تگ Body قرار بدین.

وارد پیشخوان وردپرس سایت خودت شو و از منوی نمایش، گزینه ویرایشگر پوسته رو انتخاب کن.

دقت کن که پوسته انتخاب شده پوسته اصلی بوده و پوسته Child انتخاب نشده باشه. اگر پوسته Child به صورت پیش فرض انتخاب شده بود، پوسته اصلی را مانند تصویر زیر انتخاب و روی گزینش کلیک کن.

در بین فایل های موجود به دنبال فایل header.php یا سربرگ پوسته بگرد. روی فایل هدر.پی‌اچ‌پی کلیک می‌کنیم.

کد اولی که تگ منیجر در اختیار ما قرار داد را پس از <head> (تگ هد) Paste می‌کنیم.

کد دوم را نیز مانند شکل، بلافاصله پس از <body> (تگ بادی) Paste می‌کنیم.

روی به روزرسانی پرونده کلیک کرده تا تغییراتی که روی سایت انجام دادیم، اعمال بشه.

تبریگ میگم. تونستی گوگل تگ منیجر رو با موفقیت نصب کنی. برای اینکه مطمئن بشیم نصب Google Tag Manager به صورت صحیح انجام شده، انجام مرحله بعدی ضروریه.

قدم سوم: اطمینان از نصب صحیح و راه اندازی google tag manager

برای اطمینان از اینکه مراحل را به درستی انجام دادیم ابتدا در تب Workspace روی گزینه Preview (پیش نمایش) کلیک میکنیم.

در قسمت Your website’s URL نام سایت خودت رو به صورت کامل وارد کن و سپس روی گزینه Connect کلیک کن.

سایت شما در تب جدیدی باز خواهد شد.

به همون تب قبلی می‌ریم. اگر پیام Connected رو مشاهده کردی یعنی مراحل نصب گوگل تگ منیجر رو تونستی به درستی انجام بدی.

در این مقاله نصب تگ منیجر رو بصورت کامل و قدم به قدم یاد گرفتیم. در جلسه بعد به آموزش جامع نصب گوگل آنالیتیکس با استفاده از تگ منیجر می‌پردازیم و راه‌اندازی google analytics GA4 و Google Analytics Universal رو با روش اصولی یاد می‌گیریم.